شبکه اجتماعی چیست؟

شبکه اجتماعی | مقاله ای در مورد شبکه اجتماعی | دیجی تو لایف

شبکه اجتماعی

وقتی به شبکه اجتماعی فکر می کنیم اول چیزی که به ذهن همه می رسه تلگرام یا اینستاگرام هست. در حال حاضر استفاده از شبکه های اجتماعی در تمام  کشورها بسیار فراگیر شده است ولی سوالی که پیش می آید این است که آیا شبکه های اجتماعی چندین سال و یا چندین دهه است که به وجود آمده است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر، شبکه های اجتماعی از قرن ها پیش وجود داشته است از همان آغاز زندگی انسان و نشستن انسان ها به دور آتش  گپ و گفت هاای این چنینی به نوعی شبکه های اجتماعی قدیمی بوده اند که در سال های اخیر با پیشرفت علم و تکنولوژی نوع دیگری از شبکه های اجتماعی به وجود آمده است.

جان بارنز در سال ۱۹۵۴ برای اولین بار اصطلاح شبکه های اجتماعی را به کار برد. وی تحقیقاتی را در زمینه انسان شناسی در نروژ انجام داد و اصطلاح شبکه های اجتماعی را برای توصیف روابط بین انسان ها به کار برد.

 

به طور کلی شبکه اجتماعی را به صورت زیر می توانیم تعریف کنیم:

شبکه های اجتماعی، هنگامی به وجود می‌آیند که ساختاری از گره‌‌های مرتبط به هم شکل می‌گیرند. هر گره، یک فرد یا یک گروه یا یک سازمان است.

 

امروزه اهمیت شبکه اجتماعی به دلایل زیر دو چندان شده است:

  • تحلیل شبکه های اجتماعی برای اموری مانند جامعه شناسی، روان شناسی اجتماعی، دانش اطلاعات، اقتصاد : با این کار میتوان رفتارهای انسانی را تحلیل کرد و با نتایج به دست آمده نیازهای رفتاری و اجتماعی جامعه را شناسایی نمود.
  • اهمیت شبکه های اجتماعی در بازاریابی: شبکه های اجتماعی در بازاریابی آنلاین تاثیر به سزایی دارند به دلیل آن که به وسیله این شبکه ها شما به راحتی قادر خواهید بود با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و یک ترافیک هوشمند را وارد سایت خود کنید. همچنین می توانید به معرفی محصولات و برند خود در شبکه های اجتماعی بپرداید، با این کار سئو سایت شما هم بهتر خواهد شد و در نهایت ورودی سایت شما و فروش شما بیشتر خواهد شد.

 

حتما بخوانید
تلگرام

تاثیرات شبکه اجتماعی

شبکه های اجتماعی به خوبی توانسته است ارتباطات فردی میان کارکنان سازمان های مختلف را برقرا سازد. شبکه های اجتماعی در موفقیت های تجاری سازمان های مختلف بسیار تاثیر گذار بوده است. سازمان های مختلف با بررسی رفتار افراد در شبکه های اجتماعی به خوبی توانسته اند قیمت ها و سیاست های کلی سازمان خود را تنظیم کنند.

  • نکته قابل توجه در حوزه شبکه های اجتماعی تاثیر این شبکه ها در صنعت گردشگری است.این نوع شبکه ها در جذب گردشگر به خوبی عمل کرده اند و در تصمیم گیری افراد برای سفر و کاهش ریسک تصمیم گیری در انتخاب مقصد گردشگری تاثیر به سزایی داشته است. به خصوص در مورد کشور ایران.
  • از دیگر تاثیرات شبکه اجتماعی خودسانسوری است. به این معنی که افراد در مورد واکنش دیگران نگران هستند و این مانع از آن می شود که دیدگاه و نظر خود را بیان کنند.

با توجه به اهمیت شبکه های اجتماعی و استفاده روز افزون از شبکه ها اطلاعات کافی داشتن در زمینه شبکه های اجتماعی به امری ضروری تبدیل شده است.

شبکه های اجتماعی در سئو تاثیر بسیار زیاد دارند و شما می توانید با استفاده از شبکه های اجتماعی سئو سایت خود را پیشرفت دهید ( تیم طراحی سایت رویال کد خدمات طراحی سایت در کرمان و سئو در کرمان را به افراد کرمانی انجام می دهند )

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *