معرفی تاریخچه شبکه های اجتماعی

تاریخچه شبکه های اجتماعی | مقاله کامل در مورد تاریخچه شبکه های اجتماعی | دیجی تو لایف

معرفی تاریخچه شبکه های اجتماعی

در این بخش میخواهیم به مرور تاریخچه شبکه های اجتماعی بپردازیم. این شبکه‌های اجتماعی در عین حال که فضاهایی هستند که در آن‌ها افراد دوستان جدیدی پیدا می‌کنند و یا دوستان قدیمی خود را در جریان تغییرات زندگی‌شان قرار می‌دهند، مکانی برای تبادل نظر هستند که در آن کاربران عقاید و نظرات خود را با هم به اشتراک می‌گذارند. این قابلیت که یک جوان بتواند با امثال خود در کشورهای دیگر جهان ارتباط برقرار کند باعث می‌شود تا این شبکه‌ها به مکانی تبدیل شوند که در آن‌ها ایده‌های جدید معرفی می‌شوند و مورد بحث قرار می‌گیرند. مسلماً در دنیای حقیقی هیچ‌گاه افراد علاقه‌مند، موضوعات مورد علاقه خود را به این گستردگی نمی‌یافتند. این دلیل و شاید دلایل مشابه این، سرویس‌های شبکه‌های اجتماعی را به یکی از مهم‌ترین ارکان اینترنت در دو، سه سال اخیر تبدیل کرده است.

عدم افشای اطلاعات خصوصی در شبکه های اجتماعی 

در ایران علیرغم اینکه عضویت در شبکه‌های اجتماعی جرم تلقی نمی‌شود، ولی به موجب فیلترینگ آن‌ها از جانب دستگاه های ذیربط، حضور در این وب‌گاه‌ها چون از طریق دور زدن فیلترینگ میسر است، مصداق عمل مجرمانه است.تاریخچه شبکه های اجتماعی در ایران خیلی قدیمی نیست.
با وجود تمام محدودیت‌هایی که در ایران در ارتباط با اکثر شبکه های اجتماعی وجود دارد باز هم کاربران بسیاری هستند که مبادرت به حضور در این سرویس‌های اینترنتی می‌کنند بنابراین آگاهی از تمهیدات امنیتی در زمان حضور در شبکه های اجتماعی ضروری به نظر می‌رسد.
آنچه در میان اکثر کاربران ایرانی که در شبکه های اجتماعی معروفی همچون فیسبوک حضور دارند دیده می‌شود این است که ایشان نه تنها اقدام به ارائه مشخصات فردی خود مطابق با واقعیت می‌کنند بلکه خصوصی‌ترین اطلاعات زندگی خود را نیز در پروفایلشان می‌نویسند.
همواره به خاطر داشته باشیم که مالکیت هر آنچه روی اینترنت قرار گیرد از آن ما نخواهد بود و پروفایل کاربران در شبکه های اجتماعی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به خاطر داشته باشیم که اطلاعات شخصی ما به سادگی می‌تواند توسط مجرمین سایبری مورد سوء استفاده قرار گرفته و بعید نیست روزی بر علیه خودمان مورد استفاده قرار گیرند.

سعی کنید زندگی کاری خود را از زندگی در شبکه های اجتماعی جدا کنید

سعی کنید از فضولی همکاران و سوء تفاهم ها جلوگیری کنید

سعی کنید عکس های خصوصی و خانوادگی خود را در این شبکه ها قرار ندهید

هر اتفاقی که در زندگیتان رخ می دهد را در این شبکه ها عنوان نکنید مثلا اگر میخواهید به مسافرت بروید سریعا اعلام نکنید تا به دردسر نیفتید به هیچ وجه نگویید که من به اتفاق پدر، مادر و برادر کوچکم چهارشنبه شب به مسافرت می‌رویم و شنبه صبح هم باز خواهیم گشت. در یک کلام تگ‌هایی از این دست بسیار از لحاظ امنیتی مشکل زا خواهند بود.
به منظور رعایت مسایل امنیتی دوستی با هر فردی به خصوص افراد خارجی را قبول نکنید این متاسفانه در میان کاربران ایرانی بسیار مشاهده می شود. اول فردی که تقاضای دوستی داده است را بشناسید بعد او را به عنوان دوست  قبول کنید.

اگر عضویت شما یک عضویت کاری است عکس های مناسبی انتخاب کنید و مطالب مناسبی قرار دهید تا در زمینه کاری و آینده شغلی دچار مشکل نشوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *