فیسبوک

فیس‌بوک | مقاله در مورد فیس‌بوک | دیجی تو لایف

فیس‌بوک

پیدایش فیس‌بوک:

فیس‌بوک در ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ توسط مارک زاکربرگ در دانشگاه هاروارد راه اندازی شد.
در ابتدای کار این شبکه اجتماعی فقط مختص کارکنان هاردوارد بود ولی بعدا تصمیم بر آن شد که این سرویس همگانی شود و در دسترس عموم قرار گیرد.
جالب است بدانید مارک زاکربرگ دانشجوی رواشناسی می باشد و در سن ۲۰ سالگی فیس‌بوک را ایجاد کرده است. در روز اول ایجاد فیس‌بوک ۱۲۰۰ نفر در آن عضو شدن و در پس از یک ماه نیمی از دانشجویان دانشگاه هاروارد در آن عضو بودند.
از طیق  این شبکه اجتماعی می توان با دوستانی که در فیسبوک حساب کاربری دارند ارتباط برقرار کرد و به اشتراک گذاری عکس، فیلم و پیغام پرداخت.

امکانات :

یکی از امکانات بسیار مهم فیس‌بوک که باعث گستردگی و محبوب شدن شد امکان ایجاد صفحات یا اصطلاحا page بود. با این کار کاربران و شرکت ها می توانستند با ساختن یک صفحه محتوای خاصی را به اشتراک بگذارند.
هر کاربر در فیس‌ بوک یک صفحه شخصی دارد و یک صفحه عمومی .
در صفحه شخصی پیغام های خود را مشاهده می کند و در صفحه عمومی عکس، ویدیو، متن که توسط دوستانش به اشتراک گذاشته شده را مشاهده می کند که می تواند برای آنها کامنت(نظر) بگذارد یا آنها را لایک(تایید) کند. با داشتن مشخصات هر فردی می توان آن را در فیس‌بوک جستجو کرد و او را پیدا کرد و درخواست دوستی برای آن فرستاد. علاوه بر این ها در فیس‌بوک امکان ایجاد گروه هم وجود دارد همانند گروه های تلگرامی (گروه موسیقی، فیلم، کسب و کار و …)

فیس‌بوک در ایران:

از سال ۱۳۸۸ فیس‌بوک به دلایلی در ایران فیلتر شد و برای استفاده از آن باید از ابزار های عبور از فیلترینگ استفاده کرد ولی در سال های قبل از ۱۳۸۸ هیچ محدودیت و فیلتری وجود نداشت و کابران در داخل ایران به راحتی و بدون استفاده از ابزار های عبور از فیلترینگ می توانستند از آن استفاده کنند. در سال های اولیه حضور این شبکه اجتماعی در ایران طرفداران زیادی را در میان تمامی اقشار جامعه از جمله معلمان،دانش آموزان، اساتید، هنرمندان، کارمندان و بالاخص دانشجویان پیدا کرد. ولی کم کم و به مرور زمان با امدن شبکه های اجتماعی چون تلگرام، اینستاگرام محبوبیت فیس‌ بوک کاهش پیدا کرد و روبه افول رفت. مثلا من خودم ۲ ساله اصلا فیس‌بوک نرفتم.

معایب :

در انگلستانی تحقیقاتی در مورد طلاق انجام شد و مشخص شد یک پنجم تا یک سوم طلاق هایی که در انگلیس انجام شده است به فیس‌بوک در دادخواست طلاق خود اشاره کرده اند.
بعضی از مراجع استفاده از این شبکه را صحیح نمیدانند و حتی غیر شرعی می دانند. به طور مثال دانشگاه الازهر مصر استفاده از فیس بوک را برای مسلمانان حرام دانسته است و دلیل این حرف را از هم پاشیده شدن بنیان خانواده می داند.

جاسوسی :

فیس‌ بوک کاملا یک ابزار جاسوسی است شما هر اطلاعاتی که در آن وارد نمایید به طور خودکار در اختیار شبکه های جاسوسی آمریکا قرار می گیرد.
بر اساس آخرین آمار در مارس ۲۰۱۶ بیش از یک میلیارد کاربر فعال دارد.

لطفا نظرات خود را برای ما بیان نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *